Blog > Komentarze do wpisu

Najlepsze księgarnie świata

Daunt Bookshop, LondynOto nasza lista, jak się okazało całkiem globalna. Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w tyglowej akcji stworzenia zbiorku najlepszych księgarń Przypominam, że polecaliśmy niezależne miejsca, unikając sieciówek (z bólem musiałam wyciąć oksfordzką Blackwell's). Jednocześnie ogłaszam, że nasze przedsięwzięcie nigdy nie będzie zakończone, dlatego, jeżeli znajdziecie kolejne, warte polecenia księgarnie, to koniecznie dajcie znać, a ja dodam je do listy. Chciałabym też, żeby nasze rekomendacje były na bieżąco aktualizowane -  czekam zatem na wieści o losach polecanych przez Was miejsc. Mam nadzieję, że informacji o zamknięciach księgarń pojawi się niewiele, a to po części będzie zasługą właśnie naszej listy, promującej niezależne punkty sprzedaży książek.

Wasze polecanki zebrałam alfabetycznie z podziałem na kraje i miasta. Dodałam brakujące adresy (Google znajdzie wszystko :) Nie każdy podał uzasadnienie, dlaczego rekomenduje wybraną księgarnię, więc nie przy wszystkich miejscach znajdziecie opisy.  Jeżeli chcielibyście dodać bądź uzupełnić informacje o księgarniach, to proszę zostawcie pod notką komentarz.

Tyle o liście. Czas ją zatem zaprezentować, viola!

ARGENTYNA

BUENOS AIRES
Na samej Avenida Corrientes mieści się prawie 30 księgarni!

 • "El Ateneo", na Avenida Santa Fe 1860 - miejsce obowiązkowe, uprzednio teatr Gran Splendid, prawdziwe miasto książek.
 • "Libros del Pasaje", dzielnica Palermo, Thames 1762 - urzekająca kawiarnio-księgarnia. Mieści się w dzielnicy równoległej do ulicy Jorge Luis Borges'a, gdzie autor spędził dzieciństwo.

AUSTRIA

WIEDEŃ

 • "Babette's", Schleifmühlgasse 17, 1040 - księgarnia poświęcona kulinariom.  Babette's ma dwie filie w mieście. Poza książkami sprzedają tam też przyprawy i mają prawdziwą, otwartą kuchnię (i kursy gotowania!) W południe można tam zjeść obiad, a w książkach można "grzebać" cały dzień.

 

BOŚNIA I HERCEGOWINA

SARAJEWO

 • "BuyBook" [K-K], Radiceva 4 - można tam znaleźć m.in. książki autorów z krajów bałkańskich w angielskim tłumaczeniu i w ogóle książki o bałkańskiej tematyce. Przy tym panuje tam całkiem miła atmosfera i można przy herbacie uciąć sobie pogawędkę na tematy literacko-kulturalne.CZECHY

PRAGA

 • "Bendox" w Centrum Sztuki Współczesnej DOX – księgarnia poświęcona sztuce.
 • "Cafe a knihkupectvi Fra" na ulicy Šafaříkova 15 – mikrospopijna, ale bardzo ciekawa
 • "Cafe Rybka Knihkupectvi", Opatovická 7, Prague 1 11000 – księgarnia należy do wydawnictwa Rybka Publishers , dobrze opisana jest tu.
 • "Globe Bookstore and Cafe", Pstrossova 6, 110 00  – księgarnia z książkami po angielsku
 • "Leica Gallery Prague", Školská 28, 110 00 Praha 1 - galeria fotografii, kawiarnia, mała księgarnia poświęcona fotografii

FRANCJA

PARYŻ

 • "Abbey Bookshop", 29 Rue Parcheminerie, 75005 - prowadzona przez Kanadyjczyka w cudownej, XVIII-wiecznej kamienicy i tak zasypana książkami, że nie można się przecisnąć! Znajduje sie w bocznej uliczce, na tyłach słynnej księgarni "Sheakspeare" i jest w niej właściwie chyba wszystko...
 • "Album", 7 rue Dante, 75005 – księgarnia specjalizująca się w komiksach
 • "Artazart", quai de Valmy, nad brzegiem Canal St Martin - mnóstwo ciekawych albumów z fotografią i dizajnem
 • "Gibert Joseph" i "Gibert Jeune", 26-34, boulevard Saint Michel - w tych księgarniach można kupić sporo książek obcojęzycznych (w tym na przykład również po niemiecku), kupić książki używane, kupić klasykę w wydaniu kieszonkowym za bardzo niewielkie pieniądze, znaleźć eseje o literaturze, książki o filozofii, o sztuce, o astronomii, historii - wszystko, co można sobie tylko wyobrazić. Można tam również sprzedać własne książki.
 • "Księgarnia Polska" na bulwarze St Germain – książki i polska prasa.  Nieopodal, przy tym samym bulwarze znajdują się też dwa duże sklepy z komiksami oraz wszelkimi albumami dotyczącymi animacji (i z gadżetami z nimi związanymi). Można dostać oczopląsu!
 • "Librairie de Paris", 7,9,11 place de Clichy 75017 - ciekawe miejsce, z pięterkiem i spotkaniami z autorami
 • "Merci", 111, bulwar Beaumarchais, na Marais - kawiarnio-antykwariat
 • "Shakespeare and Company", 37 Rue de la Bûcherie - to miejsce mityczne o długiej i bujnej historii literacko-bukinistycznej. To najbardziej znana anglojęzyczna księgarnia w Paryżu, w której książki zajmują każdy możliwy centymetr ściany, panoszą się na oknach i wzbijają aż po sam sufit na dodatkowo stworzonych półkach. Shakespeare & Company ma słabość do tzw. paper backów, czyli książek w miękkiej okładce. Służy również za noclegownię dla pisarzy i bukinistów (w księgarni dostępnych jest 13 łóżek na piętrze). Ci, którzy odwiedzają to miejsce w ciągu dnia, mogą z nich korzystać, żeby poczytać książki w pokojach na górze.
 • Sklepik z komiksami na rue Lepic (tak gdzieś w połowie), też z pięterkiem, ma niezłe zaopatrzenie

***
Nie sposób w tej liście pominąć nadsekwańskich bukinistów i innych, anonimowych antykwariatów na co drugiej ulicy.

INDIE

KOCHI

" Idiom Bookshop", Bastion St Fort Cochin - można tu wymieniać książki (przynosi się własną i może w zamian wziąć którąś z ichniejszych, to popularna praktyka w azjatyckich księgarniach). Ponadto pakują książki w cudowne, ręcznie robione torby z sizalu z ogromną pieczątką księgarni.

MUMBAI

"Crossword" na Kemp's Corner - wygląda może jak zwykła sieciowa księgarnia, ale jest znakomicie zaopatrzona i stanowi wytchnienie od gwarnej ulicy.

NEW DELHI

"Darya Ganj" - niedzielny bazar książek w Old Delhi

"Full Circle Bookstore" wraz z towarzyszącymi Cafe Turtle - Khan Market i N-Block Market GK-1 – miejsce bardzo przytulne i przyjemne, choć malutkie.

"Timeless The Art Book Studio" na South Extension I 

PAKISTAN

KARACZI

księgarnie "Liberty Books" - uchodzą w mieście za dobre, mają stosy najnowszych powieści pakistańskich pisarzy i poezję. Pamiętam, że mieli tam Kapuścińskiego i duży wybór literatury religijnej. Kupiłam tam m. in. świetne rozmówki w roman urdu - a o to wcale nie jest takie proste. Bardzo miła obsługa.

POLSKA

Polska lista została przeniesiona pod osobny adres, bo zabrakło mi w tej notce już miejsca! Polska lista jest dostępna (i na bieżąco aktualizowana) tutaj.

 
PORTULAGIA

PORTO

 • "Livraria Lello e Irmao", rua das Carmelitas 144 - piękna, zdjęcia można obejrzeć tutaj.

TURCJA

STAMBUŁ

 • "Robinson Crusoe" w Beyoglu – przepiękna, nic jej nie przebije
 • "Pandora" w Beyoglu - uchodzi za najlepszą księgarnię w mieście (właściwie są dwie Panodry naprzeciwko siebie tureckojęzyczna i anglojęzyczna). Lepszy wybór od Robinsona i zdecydownie lepsza obsługa. 

USA

NOWY JORK

 • "Pinter's Hebrew Book Store", 4408 14th Avenue Brooklyn, NY 11219 - książki od $1, głównie religijne po hebrajsku, ale można też znaleźć w jidysz, po angielsku, polsku i w wielu innych językach. Pinter handluje niechcianymi i bezpańskimi książkami, w księgarni panuje więc ciągły ruch w asotymencie i dość beztroski bałagan, ale przy odrobinie cierpliwości można znaleźć tam prawdziwe perełki za grosze.
 • "Spoonbill & Sugartown Booksellers", 218 Bedford Avenue Brooklyn, NY 11211 – rzadko spotykane i nowe książki o sztuce, artchitekturze i dizajnie, literaturze, filozofii.
 • "Strand Bookstore", róg 12th Street i Broadway'u  - legendarne miejsce: najbardziej znana niezależna księgarnia w Wielkim Mieście, nazywana też 18 milami książek. Ma w swoich przyjemnie chaotycznych zbiorach zarówno literaturę współczesną, jak i książki dawne i rzadkie. Rozpoczęła działalność w latach 20-tych minionego wieku.

PORTLAND

 • "Powell's City of Books", 1005 W Burnside, Portland – ponad million książek w jednym miejscu!

SAN FRANCISCO

 • "City Lights Bookstore" - 261 Columbus Ave. , San Francisco, CA 94133

MENDOCINO

 • "Gallery Bookshop & Bookwinkle's Children's Books", Mendocino, CA 95460 – cudowna!

WASZYNGTON

 • "Kramerbooks", 1517 Connecticut Avenue Northwest Washington D.C., DC 20036 - rewelacyjna

WIELKA BRYTANIA

EAST GRINSTEAD

 • The Bookshop", High Street - ma idealnie zachowaną atmosferę strychu (zwłaszcza na pięterku)  i doskonale zakonserwowany klimat tzw. tea roomu - czyli staroświeckiego miejsca serwującego tradycyjną, popołudniową herbatę. Ruch niewielki, obsługa przyzwoita, wybór ciekawy. Zdecydowanie polecam, jeżeli znajdziecie się w okolicy. Uroku dodaje też to, że księgarnia mieści się  na ulicy, przy której mieści się najwięcej historycznych domów z czasów Tudorów. 

EDYNBURG

Na West Port natknąć się można na sześć odrębnych księgarni, w których można dotknąć m.in. pierwszego wydania dzieł Szekspira.

 • "Armchair Books", 72-74 West Port - to dwa sklepiki, które znajdują się obok siebie. Proust w oryginale kosztuje tam grosze
 • "Broughton Street Bookshop",44 Broughton St - kiedyś nazywany Broughton Books, prowadzony przez przemiłego pana- Briana Rafferty'ego, człowieka niepełnosprawnego
 • "Edinburgh Books", 145-147 West Port- najwieększy sklep z używanymi książkami w mieście
 • "McNaughtan's Bookshop", Haddington Place, założony przez majora brytyjskiej armii i jego żonę w 1957 roku. Łatwo tą księgarnię przegapić, bo mieści się w piwnicy.
 • "Second Edition", 9 Howard St
 • "Southside Bookshop" na South Bridge
 • "Till's Bookshop", 1 Hope Park Crescent - wybrany przez The Edinburgh University Student Survival Guide najlepszym sklepem na świecie z książkami używanymi

HADDINGTON
"Kesley's Bookshop", 29 Market Street, Haddington, East Lothian EH41 3JE - księgarnia jest fantastycznie zaopatrzona i ma kafejké, która serwuje pyszne zupy i dania przygotowane przez miejscowe gospodynie.


LONDYN
"Al Saqi Books", 26 Westbourne Grove, London W2 5RH - To jeden z uroczych sklepików specjalistycznych. Al Saqi (z arab. ten, który daje ci wodę) założony został przez libańską rzeźbiarkę w latach 70-tych. Specjalizuje się w prozie arabskiej. To jedno z najlepszych miejsc w kraju, gdzie można dostać przekłady prozy z krajów arabskich (od metafizycznej poezji Rumiego po współczesnych autorów), opracowania historyczne, kulturowe i religijne. Książki tam nie są jednak najtańsze.

"AP Arthur Probsthain Oriental and African Bookseller", 41 Great Russell Street, WC1B 3PE - to kolejna specjalistyczna i bardzo urokliwa księgarnia. Mieści się na przeciwko British Museum, ale unika tłumów. To rodzinny biznes, siegający początku zeszłego stulecia, założony przez Probsthaina, Niemca, orientalisty, znawcy chińskiego, arabskiego i perskiego. Jak łatwo zgadnąć, księgarnia specjalizuje się w literaturze Bliskiego Wschodu, Azji Środkowej i Afryki. Książki ma różnorodne, począwszy od literatury pięknej, podróżniczej, po polityczne i historyczne opracowania oraz albumy o sztuce. Reklamuje się pod hasłem "Try something different" (Spóbuj czegoś innego) – naprawdę warto dać się namówić! W piwnicy ma sympatyczną kawiarnię z kawą, herbatą i ciastkiem (łącznie z tradycyjnym angielskim scon).

"Books for Cooks", 4 Blenheim Crescent, Notting Hill, W11 1NN – księgarnia kulinarna

"Clerkenwell Tales Bookshop", 30 Exmouth Market Islington, Greater London EC1R 4  Oferuje literaturę piękną, albumy, nowe i stare wydania. Dodatkowo ma jednego najsympatyczniejszych księgarzy

"Daunt Books", 83 Marylebone High Street, W1U 4QW - nieprawdopodobna księgarnia z literaturą podróżniczą (nie tylko reportaże, ale i powieści, biografie, opowiadania, poezja, kryminał). Książki ułożone są według krajów i regionów a nie tematów czy autorów. Ma bardzo elokwentnych i obeznanych księgarzy. Choć główna siedziba mieści się na  Marylebone High Street, Daunt Books ma swoje filie w pięciu innych dzielnicach Londynu. Tym, którzy nie mogą tam trafić osobiście, polecam koniecznie zrobienie wirtualnej wycieczki.

"Gosh! ", 39 Great Russell Street London WC1B 3NZ – znakomita księgarnia z komiksami

"John Sandoe Books", 10 Blacklands Terrace, Chelsea,  SW3 2SR – księgarnia z literaturą piękną

"London Review Bookshop", 14 Bury Place, WC1A 2JL -księgarnia znanego literackiego tygodnika London Review of Books. Jest dość kamerlana, ale bardzo dobrze zaopatrzona. Znajdzieice tam wszystkie na bieżąco recenzowane w piśmie książki i całą masę innych. Uwielbiam przeglądać polecane przez nich publikacje. Zwykle mam ochotę nabyć co najmniej połowę. London Review Bookshop to nie tylko księgarnia, ale prężnie działająca literacka instytucja. To tutaj odbywają się wieczory z pisarzami i tłumaczami, tutaj obchodzone są rocznice działalności wydawnictw i wiele innych imprez z dobrą książką na pierwszym planie (m.in. World Literature Weekend). Darzę ją dodatkowo dużym sentymentem, bo to tutaj Oliver czytał fragment swojego tłumaczenia opowiadań Bujdy, za które dostał nagrodę za najlepszy przekład z rosyjskiego. Aha, w sali obok jest maleńka kawiarenka z dobrą herbatą i ciastem.

"New Foyles", 113-119 Charing Cross Road, WC2H 0EB  – olbrzymia, wielopiętrowa księgarnia –legenda, wkrótce będzie największą w Londynie (właśnie się rozbudowują).

"Nomad Books", 781 Fulham Road,  SW6 5HA – księgarnia z literaturą głównie podróżniczą

"Persephone Bookshop", 59 Lamb's Conduit Street, WC1N 3NB – książki wydawnictwa Persephone, które robi dodruki "zapomnianej" prozy XX-wiecznej, głównie kobiecej

"Skoob  Books", 66, The Brunswick, off Marchmont, WC1N 1AE - kto wie, czy to obecnie nie największa księgarnia second hand, gdy zamknięto Quinto na Great Russell Street
księgarnia na Broadway Market (a właściwie dwie, bo na tej niewielkiej ulicy są aż dwie)

"Stanfords", 12-14 Long Acre, WC2E 9LP - poświęcona książkom podróżniczym

"Slightly Foxed", 123 Gloucester Road, SW7 4TE

"The Italian Bookshop", 5 Cecil Court, Charing Cross, WC2N 4EZ – włoskie książki

OKSFORD
"Arcadia", 4 St Michael's Street, OX1 2DU - głównie używane książki, a dokładnie wydane przez Penguina w pierwszej połowie XX wieku powieści. Sklepik przypominaja buduar grzecznej pensjonarki, gdzie sprzedaje się dekoracje stylizowane na XIX-wieczne. Może to niezupełnie bibliofilska arkadia, ale z pewnością dobre miejsce na bukinistyczne poszukiwania.

"Albion Beatnik", 34 Walton Street, OX2 6AA - dość nowa księgarnia w mieście specjalizująca się w prozie XX-wiecznej (głównie amerykańskiej). Można tam siedzieć długimi godzinami, czytając to, co mają na półkach i pijąc kawę bądź herbatę (wcześniej wybiera się swoją ulubioną filiżankę z chińskiej porcelany bądź kubek - Albion ma duży wybór). Księgarnia organizuje też dwa razy w tygodniu długie noce, kiedy można nawiedzać ją aż do 23-ciej.

"The Last Bookshop", St Aldates i Walton Street – nowości, paper i hardbacki za śmieszne 2 funty. Można dostać AS Byatt, Doris Lessing, Pamuka, Llosę, Petera Carey, Tolkiena czy wydania klasyków: Chaucera, Woolf, Bronte. Książki pojawiają się w nikomu nieznanym porządku, nakłady nie są duże, więc potrafią błyskawicznie znikać. Kupowanie książek w The Last Bookshop ma w sobie coś z dziecięcej przygody odkrywania nowego: nigdy nie wiesz, na co trafisz, nigdy nie przewidzisz, z iloma wyjdziesz (bez specjalnej katastrofy dla portfela). Dodatkowym błogosławieństwem są godziny otwarcia księgarni - nikt nie zamyka przed 20-stą.

WEST LINTON

"Linton Books", West Linton (wioska oddalona od Edynburga o kilkanaście mil). Właściciel jest pisarzem specjalizującym się w biografiach kompozytorów.

WŁOCHY

 

FLORENCJA

 • Paperback Exchange, parę kroków od Duomo - księgarnia z książkami obcojęzycznymi, głównie w j. angielskim. Spory wybór, często niebanalny - można wyszukać prawdziwe perełki. Wiele przecen, promocji, wyprzedaży - także książki używane po okazyjnej cenie. Można także zamówić dowolny tytuł, który specjalnie dla Ciebie sprowadzą. Przyjemna obsługa. Lokalizacja znakomita: w samym centrum, dosłownie parę kroków od Duomo. Strona internetowa tutaj.
 • Księgarnia w Galerii Uffizzi - obłędny wybór książek o sztuce w różnych językach (bardzo dużo po angielsku). Szczególnie polecam sekcję monograficzną (artyści alfabetycznie). Asortyment nie ma ograniczeń, ale zdecydowanie więcej jest książek o tzw. Wielkich Mistrzach niż artystach XX-wiecznych i współczesnych.
 • My Accademia, via Ricasoli - księgarnia z dużym wyborem książek dla dzieci oraz o sztuce (choć nie tylko) - także w j. angielskim. Znajduje się na przeciwko Galerii dell'Accademia (to ta z Dawidem Michała Anioła). Strona internetowa tutaj.FERRARA

 • Maleńki antykwariat niedaleko ulicy via Savonarola - urocze miejsce


RZYM

 • Antykwariat na Campo di Fiori - niewielki, ale znakomicie zaopatrzony. Niestety ceny dosyć wysokie.
 • Kilkupiętrowa księgarnia na stacji Termini -  mają sporo książek obcojęzycznych. Jej największą zaletą jest jednak miejsce. Będąc w Rzymie, wcześniej czy później każdy na Termini musi trafić.

WENECJA

 • "Libreria Acqua Alta" , Calle Longa Santa Maria Formosa (Corte Senza Nome), 5176 - Castello 30122 – księgarnia tonie w książkach.


Pozostaje mi zatem życzyć przyjemnego buszowania w książkach, gdziekolwiek mieszkacie!

środa, 20 kwietnia 2011, maga-mara

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Sesolello, *.multi-play.net.pl
2011/04/20 21:10:25
Jakoś się zagapiłam, ale gdyby ktoś jeszcze szukał informacji, to w Krakowie Czytanie jest tez na Starowiślnej, no i dodam od siebie księgowisko w przejściu Dworca Głównego gdzie różne ciekawe rzeczy tanio nabyć można, a obsługa kompetentna i zawsze miła, mimo iż nie raz pracowali w temperaturze minus 10 stopni (dobrze że dach jest).
-
2011/04/20 21:18:28
Niezła robota, kochana! Małe sprostowanie - księgarnia Mendocino (nawet nie wiem, czy taka jest jej nazwa, to jedyna księgarnia w miasteczku o kilku ulicach na krzyż) w Kalifornii znajduje się w miasteczku Mendocino, nie w żadnych Ukiah.
-
2011/04/20 21:29:07
Wow! Zbiór robi wrażenie. Ja dorzucam jeszcze poznańską "Jedynkę" oraz Księgarnie Arsenał na Dąbrowskiego :) Pozdrawiam
-
2011/04/20 21:37:09
Bardzo mi brakuje tu jednej księgarni w Krakowie, właściwie w Nowej Hucie. Chodzi o Skarbnicę na Placu Centralnym. Od lat 70 robię tam zakupy książkowe. Dziś to jedyna rozsądna księgarnia w 300 000 Nowej Hucie.
Zresztą ksiazki tam inne niż w empikach. świetny dział naukowy na pietrze i dobry informatyczny w małej salce. Niestety w ostatnich latach widać jakieś cięcie kosztów albo coś innego. Jak by mniej pozycji na pólkach za to personel to prawdziwi bookiniści. Wiedzą o każdej pozycji wszystko.
-
Gość: una invitada, *.sgyl.cable.virginmedia.com
2011/04/20 21:48:26
jesli chodzi o Edynburg polecam nastepujace antykwariaty i ksiegarnie niezalezne:
- na West Port natknac sie mozna na szesc odrebnych ksiegarni, w ktorych dotknac sie da pierwszego wydania dziel Szekspira miedzy innymi. nazw nie pamietam, ale warto tam isc.
- Armchair Books, to dwa sklepiki, ktore znajduja sie " ramie w ramie" obok siebie, Proust w oryginale kosztuje grosze,
- Edinburgh Books, naprzeciwko West Port, ktory jest najwiekszym sklepem w Edynburgu z uzywanymi ksiazkami,
- Till`s Bookshop, wybrany przez The Edinburgh University Student Survival Guide najlepszym sklepem na swiecie z ksiazkami uzywanymi,
- Southside Bookshop na South Bridge,
- McNaughtan`s Bookshop na Haddington Place,zalozony przez majora brytyjskiej armii i jego zone w 1957 roku. latwo ja przegapic, poniewaz miesci sie w basemencie.
- Broughton Street Bookshop, kiedys nazywany Broughton Books, prowadzony przez przemilego pana- Briana Rafferty`ego, czlowieka niepelnosprawnego,
- Second Edicion na Howard Place.
nie pisze o wszelkich Charity Shops, bo uzbieraloby sie wiele, moze zbyt wiele ksiegarni. Te, ktore wypisalam, sa moim skromnym zdaniem tymi, ktore maja renome, klimat, powazanie i sa niezalezne.
-
2011/04/20 22:48:16
Brawo! Myślę, że lista będzie się rozrastać (co już widać po komentarzach).

Uwagi:
- nie działa mi link przy krakowskim "Czytaniu" na Kalwaryjskiej.
- Do "Księgarni św. Stanisława" (też w Krakowie) dopisałbym jednak, że chodzi o książki religijno-teologiczne.
- Ta tajemnicza "Malutka księgarnia na Sławkowskiej" jest dokładnie obok księgarni Znaku. Prowadzi ją sympatyczna i kompetentna pani. Niezłe zaopatrzenie: same porządne, ambitne publikacje. Duży wybór najlepszych książek dla dzieci, które trudno znaleźć np. w takich empikach.
- W Rzymie dopisałbym jeszcze antykwariat na Campo di Fiori - niewielki, ale znakomicie zaopatrzony. Niestety ceny dosyć wysokie.
-
2011/04/20 22:57:34
@Sesolello: Dziękuję i za chwilę uzupełnię o Twoje polecanki. Praca w książkach przy -10 zasługuje nie tylko na wzmiankę w tej notce, ale i pokorne pochylenie czoła :)

@Chihiro: Ha, Google woli jednak niezależną księgarnię Mendocino z Ukiah :)) Czy "bezimienna" księgarnia w Mendociono to może ta www.gallerybookshop.com/?

@the_book: Dziękuję! Bardzo się cieszę z poznańskich dodatków, bo do tej pory na naszej liście była w tym mieście tylko jedna księgarnia.

@blurppp: Świetnie. Miło mi, że wybieramy się też poza centrum do dzielnic bardziej peryferyjnych. Księgarnię wpisuję na listę - aktualizacja już wkrótce.

@Invitado: Fantastyczna lista! Tym bardziej mnie cieszy, że Edynburga nie mamy jeszcze na liście. Chciałabym się kiedyś przejść tropem Twoich polecanek - zapowiada się na nie lada wycieczkę :)
-
2011/04/20 23:08:18
@Snoopy: Tak, mam nadzieję, że lista będzie nam rosnąć, a niezależne księgarnie zyskają nowych kupujących :) Swoją drogą, ciekawe które miasto będzie miało najwięcej księgarni z polecenia :)

Dziękuję za uzupełnienia. Poczekam jeszcze chwileczkę i zaraz je dodam do naszej listy.
-
2011/04/20 23:32:43
Tak to właśnie ta! U siebie na blogu dałam kiedyś dwa jej zdjęcia, spośród innych z tego miasteczka: chihiro.blox.pl/2009/05/Prawie-jak-w-Dolinie-Muminkow.html
Kochana, jutro wysyłam Ci przesyłkę, pewnie jednak przed weekendem nie dojdzie - mam nadzieję, że w sobotę poczta kursuje...
-
2011/04/21 08:26:35
Maga-maro dziękuję za ten post! Rewelacyjny! Szkoda, że w Rzymie wskazano tylko jedną księgarnię, choć kto wie, czy będę miała czas na chodzenie po ich większej ilości? W każdym razie adres już zapisałam :)
Z księgarnią w Zakopanem to aż się przestraszyłam! Choć wydawało mi się, że ta, w której ja byłam kilka razy nazywa się inaczej musiałam poszukać w Internecie dokładnej lokalizacji na mapce i uff ulżyło. Już myślałam, że piszesz o tej okropnej księgarni, w której obsługa jest jeszcze bardziej okropna. Ale Witkacy gdzieś mi się zapodział. Może dlatego, że ja nigdy nie chodzę po Krupówkach.
No i Paryż! Dziękuję za Paryż, za Kraków, Poznań i Trójmiasto
Brakuje mi w tym poście jeszcze księgarni w Edynburgu ale wynagradza mi to komentarz jednego z gości:)
Dziękuję Maga-maro

Pozdrawiam i ślę całuski dla Isabel
-
2011/04/21 08:41:38
Świetny wpis, z tych przydających się "zawsze" :)
Jak trafię na księgarnię wartą polecenia to podeślę Ci ją.

Na razie pozdrawiam wiosennie i słonecznie :)
-
2011/04/21 09:56:04
I ja dodam małą uwagę, w Rzeszowie nie ma księgarni: "Nova Duo, Boya Zelekiego". Na Boya-Żeleńskiego 16 mieści się raczej hurtownia książek z możliwością kupowania detalicznego. ;) Wiem, to moje okolice. ;)
-
2011/04/21 10:54:08
Wspaniała lista. Czytając ją, rozmarzyliśmy się o Buenos Aires. Prawie 30 księgarń przy jednej ulicy - to zapowiedź udanych wakacji! (może w przyszłym roku...?)

Pamiętam te rzymskie księgarnie, wenecką i stambulską. Ze Stambułu zresztą mam jeszcze dwie inne - gdy sprawdzę ich nazwy, napiszę.

Biednie wygląda ten nieszczęsny Poznań z jedną pozycją. Na Newtona nigdy nie dotarłam. Trzeba sprawdzić.. Dodałabym Bookarest - wyselekcjonowane książki, ułożone na białych regałach wg gatunków literackich. Księgarnia słynie z tego, że łączy design, książki i kawę. Przy każdej wizycie nowe albumy projektowania, wzornictwa, fotografii. Każdą książkę można zabrać do stolika w części kawiarnianej i dowolnie długo oglądać. Poza tym, w Bookareście odbywa się wiele ciekawych spotkań z pisarzami i reporterami. Czasem wolę tam po prostu nie wchodzić, bo zawsze na coś się tam skuszę.
Bookarest
Stary Browar - Atrium, poziom 0
ul. Półwiejska 42
61-888 Poznań
-
2011/04/21 10:56:46
moni-libri, poszperam w notatkach z Rzymu - na pewno mam w nich jeszcze kilka innych księgarni. gdy znajdę odpowiedni notes, dodam tutaj do listy ich nazwy i adresy. :)
-
Gość: Ewa, *.cdma.centertel.pl
2011/04/21 12:20:42
A ja polecam we WROCŁAWIU Centrum Taniej Książki. Ja najczęściej odwiedzam punkt blisko pl. Solnego, przy ulicy Ruskiej 2.
Kilkadziesiąt procent taniej! Od przewodników, map, literatury dziecięcej, poradników wszelakich, DVD, starych miesięczników, albumów, leksykonów, podręczników do nauki języków - po literaturę.
Gratuluję "Tyglu" nowego działu. Wiem ile pracy kosztuje gromadzenie i systematyzowanie faktów. POGODNYCH, SZCZĘŚLIWYCH ŚWIĄT - wszystkim
-
2011/04/21 13:39:29
Widze, ze na liscie nie ma paryskich Gibert Jeune i Gibert Joseph z dzielnicy St Michel. Czy to dlatego, ze to siec (ale za to malutka i lokalna! :)), czy tez nikt ich nie zaproponowal? W tych ksiegarniach mozna kupic sporo ksiazek obcojezycznych (w tym na przyklad rowniez po niemiecku), kupic ksiazki uzywane, kupic klasyke w wydaniu kieszonkowym za bardzo niewielkie pieniadze, znalezc eseje o literaturze, ksiazki o filozofii, o sztuce, o astronomii, historii - wszystko, co mozna sobie tylko wyobrazic. Mozna tam rowniez sprzedac wlasne ksiazki. Podczas kazdej mojej wizyty w Paryzu spedzam tam przynajmniej jeden dzien. Do tego St Michel to najlepsza lokalizacja, jaka mozna sobie wyobrazic, bo jesli znudzi sie nam blakanie sie po wnetrzu ksiegarni, wystarczy podejsc pare krokow nad Sekwane, zeby kupic ksiazki w plenerze od wspomnianych przez Ciebie bukinistow.
-
2011/04/22 23:58:40
Fajnie to wyszło. Z takim samym zainteresowaniem czyta się o miejscach które się zna jak i o tych o których się wie tyle co prawie nic.
A że święta idą, to życzę ci przede by Mała była już zdrowa i by już powoli było z górki, bez takich atrakcji jak ostatnio
-
2011/04/23 23:55:34
To teraz powinnam pojechac do Zakopca i sprawdzic, czy u Witkacego dalej tak dobrze jest i ksiegarz sie nie rozleniwił ;).
-
2011/04/24 18:06:53
W Karaczi za dobre uchodzą księgarnie Liberty Books - mają też stronę internetową i sklep :) oraz adresy sklepów. Kupiłam tam m. in. świetne rozmówki w roman urdu - a o to wcale nie jest łatwo. Bardzo miła obsługa, w którejś z tych "cliftonowskich przynosili mi stosy najnowszych powieści pakistańskich pisarzy i poezję, i doradzali. Pamiętam, że mieli tam Kapuścińskiego. I - między innymi - duży wybór literatury religijnej.
-
2011/04/24 23:31:10
Ja z warszawskich poleciłabym jeszcze kilka:
1) www.bagatella.pl/ -- przeurocza księgarnia do której trzeba wejść mijając pięknie działającą na zmysł węchu kwiaciarnię. Dodatkową atrakcją księgarni jest łaszący się do nóg kot , który w tejże księgarni mieszka ;) Każdy mój spacer po Łazienkach kończy się w tej księgarni ( o ile jest otwarta) mieszczącej się przy cudnej ulicy Bagatela.

2)Księgarnia warszawska przy placu Bankowym duży wybór książek wszelakicczy sih, a także albumów i wydawnictw poświęconych Warszawie.

3) Bookoff - moje ostatnie warszawskie odkrycie! Malutka księgarnia z albumami o sztuce przy Łuckiej 14. Pracuje w niej przemiły pan, a do tego jest śliczna. www.bookoff.pl/

4) Kolejna mega odkrycie warszawskie to Hurtownia książek anglojęzycznych przy Grzybowskiej 37a. W bardzo brzydkim miejscu, ale wybór książek robi wrażenie. Regały z książkami nie kończą się, gdy tam trafiłam byłam w amoku. Spędziłam tam sporą część dnia i dotąd nie mogę wyjść z wrażenia ;) www.pkt.pl/s/warszawa/1348400/abe_marketing.html (tu dokładne namiary)

5) Jak Wam sie podoba-kolejna księgarnia oferująca zagraniczne wydawnistwa. Gdy trafiłam do niej po raz pierwszy nie mogłam wyjść ze zdumienie, ile książek mieści się w tak małej przestrzeni. Wybór robi wrażenie (nie takie, jak poprzednia "księgarnie", lecz ta jest na pewno usytuowana w przyjemniejszym miejscu) www.tmc.com.pl/

6) Tarabuk - księgarnia-kawiarnia: www.tarabuk.pl/

Na koniec podaję garść księgarnia -kawiarń oferujących książeczki dla dzieci: www.numerylitery.pl/ www.figazmakiem.edu.pl/ www.fikumikucafe.pl/mapka.html www.bajbuk.pl/ Pozdrawiam wiosennie ;D


3)
-
2011/04/24 23:41:11
i jeszcze Kraków:
1) Delikatesy - albumy przede wszystkim ze sztuką miejsca.students.pl/ksiegarnia-delikatesy-krakow

2) House of alums - nazwa sama wskazuje na to, co tam dostaniemy i jak napisała jedna z gazet " jeśli chcecie błyskawicznie poczuć się jak w innym kraju polecam House of albums", księgarnię jakby żywcem przeniesioną z Nowego Jorku czy Londynu" ;) houseofalbums.pl/pl/#/nowoci

3) Massolit - massolit.com/ - amerykańska księgarnia połączona z księgarnią, która przenosi w czasie i przestrzeni.
Te trzy księgarnie to moje obowiązkowe "punkty programu" podczas wizyt w Krakowie ;D
-
2011/04/24 23:48:10
P.S. Z sieciówek lubię księgarnie Matras, szczególnie za korzystne wyprzedaże. Upolowałam tam wiele książek za grosze ;)
Dziękuję za zebranie tych księgarń, przed każdą podróżą zajrzę tu na pewno. I jeszcze dodaję ciekawą stronkę, tą dawno podczas przygotowań do jedne z podróży www.bookstoreguide.org/
-
2011/04/24 23:59:07
Moja blogowa znajoma poleca księgarnię w Porto: okiemmoim.blogspot.com/2011/04/livraria-lello-e-irmao.html
Maga - maro, obiecuję, że to już ostatni mój komentarz ;) Zmykam spać, aby więcej nie podsyłać ;D Dobranoc!
-
2011/04/26 01:22:34
Poddaję się - właśnie skończyłam aktualizować naszą listę w edytorze, przycinęłam "Publikuj" i nastąpił... "server error 501". Ratunku!!! Nic się nie zachowało... Mam dosyć bloxa na dziś. Może jutro. Dobrej nocy i dziękuję serdecznie za dalsze polecanki. Mamy już naprawdę imponującą listę!
-
Gość: przestrzenkultury, 150.254.104.*
2011/04/26 18:02:44
przestrzenkultury.blogspot.com/2009/05/ksiegarniano-z-rzymu.html

to jeszcze odnośnie Rzymu.

Bardzo się ciesze, ze Ferrara znalazła się na liście. Pozdrawiam gorąco!
-
2011/04/28 20:15:07
Kochani, jestem w trakcie uaktualniania listy. Dziękuję serdecznie za kolejne polecanki! Na konkretne pytania odpowiem za dłuższą chwilkę. Do usłyszenia!
-
2011/04/29 10:20:17
Ogłaszam wszem i wobec, że lista została zaktualizowana i poszerzona! Tym razem obyło się bez problemów z Bloxem. Czekam zatem na kolejne znaleziska, gdziekolwiek je znajdziecie. Na komentarze odpowiem za jeszcze chwilę. Przepraszam.
-
Gość: przestrzenkultury, 150.254.104.*
2011/04/30 16:48:09
MagaMaro nie jestem w stanie przypomniec sobie nazw tych księgarni i nazw ulic, na których sie znajduja, choć gdybym sie znalazła w Rzymie trafiłabym tam bez problemu. A zatem poczekaj aż tam bede i zapisze to i owo oraz odszukam jeszcze nowsze i ciekawsze:-)
Sciskam
-
2011/04/30 22:41:44
@Przestrzenkultury: Dobrze, daj znać, jak będziesz w Rzymie następnym razem. Uzupełnimy listę. Pozdrowienia!
-
2011/05/08 12:20:22
Jeśli chodzi o tę malutką księgarnię w Krakowie na Sławkowskiej (obok księgarni Znaku) to nazywa się ona Jedynka, faktycznie dobrze zaopatrzona, ale uprzedzam, żeby uniknąć rozczarowania - stwierdzenie "Prowadzi ją sympatyczna i kompetentna pani" jest IMO trochę na wyrost - Pani jednak nie należy do tych najsympatyczniejszych, choć z biegiem lat łagodnieje... tak czy siak - księgarnia trzyma poziom w kwestii tego, co na półkach :-)
-
2011/05/10 14:16:00
@Lunatica: dziękuję za przestrogę - polujący na książki w Krakowie zwrócą na to uwagę. Podoba mi się Twoje określenie "pani łagodnieje" :)) oby tak pozostało :) Pozdrawiam serdecznie!
-
2011/05/13 15:33:53
Trafilam tutaj bo przyjaciółka językoznawca poleciła tą stronę pewnej studentce., Smutno mi bo to kolejna cudna strona kogos kto z oddali pisze .Czy u nas nikt już nie pisze ? a moze ja szukać nie potrafię ?!W mojej Bydgoszczy mam mala ksiegarenke , ale czasy sprawiły ,ze stała się sieciówką .Wiem jednak ,że szybko i sprawnie Pani zamówi ksiązkę , o ktora proszę i zawsze jeszcze coś pokaże na co bym miala "apetyt" .Jak nie dostanę w księgarni cóż pozostaje internet, taki czas .Nie narzekam na ten czas , jest po prostu inny , a ja lubie zapach papieru .pozdrawiam
-
2011/05/24 00:56:19
@Nietoperzyco: Pamiętasz, jak kiedyś nazywała się ta bydgoska księgarnia? To nie jest przypadkiem ta, o której wcześniej wspomniał jeden z czytelników?

Miło mi bardzo słyszeć, że "Tygiel" jest stroną polecaną. "Tyglu", tak trzymać ;) Jednocześnie zapewniam, że i w kraju powstaje wiele ciekawych blogów - przejrzyj proszę zakładki, które umieściłam a zobaczysz, jak wiele osób prowadzi fantastyczne strony. Udanych poszukiwań!
-
2011/05/24 08:05:28
maga- maro; liste uzupelnilabym o ksiegarnie w Dubrovniku. nazwa w przedostatnim poscie na moim blogu, bo w tej chwili umknelo mi. przemila obsluga i absolutnie fenomenalny wybor klasyki w jezyku angielskim i generalnie literatury w jezyku angielskim. bylam pod ogromnym wrazeniem i wyszlam obladowana niczym osiol.
-
2011/05/24 18:04:39
@Invitado: Dziękuję, zaraz uzupełniam. Wspaniałe miejsce, w dodatku za zakup dwóch gacic trzecia gratis :))
-
Gość: iga, *.as131183.sol.superonline.com
2011/06/16 10:12:37
Do Istanbulu dodalabym Pandore, ktora uchodzi za najlepsza ksiegarnie w miescie. Wlasciwie sa dwie Panodry naprzeciwko siebie tureckojezyczna i anglojezyczna. Lepszy wybor od Robinsona i zdecydownie lepsza obsluga. Rowniez w tej samej okolicy.
-
2011/08/15 23:44:19
Niedawno natrafiłem na absolutnie rewelacyjną księgarnię i antykwariat w jednym. Krosno, ul. Portiusa (to niewielka uliczka między Rynkiem a kościołem farnym). Dwa niewielkie pomieszczenia, ale co za bogactwo! Można wyszukać tu prawdziwe perełki i białe kruki - z wielu dziedzin.Zarówno literatura piękna, jak i naukowa. Mają też niewielki, ale wysmakowany asortyment płyt CD z muzyką poważną. Ceny książek może bez wielkich rewelacji, ale też nie wygórowane. Naprawdę polecam!
-
Gość: moni-libri, *.adsl.inetia.pl
2011/09/05 20:39:44
Maga-maro wracając do księgarni w Zakopanem. Byłam tam już kiedyś. Wiem, już teraz, o którą księgarnię chodzi:) Dzisiaj miałam okazję ją odwiedzić. Szczerze mówiąc zawiodłam się (nie pamiętam, jak było kiedyś) słabym asortymentem, niezbyt przyjaznym do klienta Panem. Liczyłam na szczególne tytuły, a natknęłam się na Cukiernie, Wampiry i inne takie;/ Nie miałam okazji rozmawiać z Panem, ale jego chodzenie za mną krok w krok (jakby po tej księgarni można było chodzić) denerwowało mnie. Może oczekiwałam zbyt wiele? A chciałam tylko Hrabala, Hłaskę, Wolskiego, Nabokova ... i nie było :( W Poraju na końcu Krupówek już dużo więcej i pani nie chodzi, bo chyba jej się nie chce:)
Pozdrawiam z gór!
-
Gość: Anna, *.centertel.pl
2011/10/27 15:09:51
Jeżeli o Wrocław chodzi, to jest jeszcze Antykwariat Szarlatan - naprawdę magiczne miejsce, wypełnione po sufit książkami. Z ulicy dość niepozorny szyld, ale ciągnie się w głąb kamienicy przez kilka pomieszczeń.
-
2011/11/02 23:16:26
Świetnie, dziękuję za kolejne międzynarodowe propozycje! Zaraz dopiszę je do naszej listy. Wygląda na to, że żadna perełka nam nie umknie :)
-
2012/01/23 17:05:47
A ja polecam księgarnio-kawiarnię w Sarajewie: BuyBook, Radiceva 4.
Można tam znaleźćm.in. książki autorów z krajów bałkańskich w angielskim tłumaczeniu i w ogóle książki o bałkańskiej tematyce. Przy tym panuje tam całkiem miła atmosfera i można przy herbacie uciąć sobie pogawędkę na tematy literacko-kulturalne.

-
2012/02/28 16:22:12
Ostatnio byłem we Florencji, gdzie również pochodziłem sobie po księgarniach. Polecam szczególnie następujące:

- PAPERBACK EXCHANGE - księgarnia z książkami obcojęzycznymi - głównie w j. angielskim. Spory wybór, często niebanalny - można wyszukać prawdziwe perełki. Wiele przecen, promocji, wyprzedaży - także książki używane po okazyjnej cenie. Można także zamówić dowolny tytuł, który specjalnie dla Ciebie sprowadzą. Przyjemna obsługa. Lokalizacja znakomita: w samym centrum, dosłownie parę kroków od Duomo. Strona internetowa: www.papex.it/

- Księgarnia w Galerii Uffizzi - obłędny wybór książek o sztuce - w różnych językach (bardzo dużo po angielsku). Szczególnie polecam sekcję monograficzną (artyści alfabetycznie). Asortyment nie ma ograniczeń, ale zdecydowanie więcej jest książek o tzw. Wielkich Mistrzach, niż artystach XX-wiecznych i współczesnych.

- My Accademia - księgarnia z dużym wyborem książek dla dzieci oraz o sztuce (choć nie tylko) - także w j. angielskim. Znajduje się na przeciwko Galerii dell'Accademia (to ta z Dawidem Michała Anioła) przy Via Ricasoli. Strona: www.myaccademia.com/site/home.asp
-
2012/03/05 17:19:37
@Emilko: Wspaniale, dzięki Tobie na naszej liście pojawiła się po raz pierwszy Bośnia i Hercegowina! Już dodałam ją do listy.

@Snoopy: Baaaaaaaaaaardzo dziękuję! W Paperback exchange byliśmy w minione lato - rzeczywiście bardzo fajna. Do dwóch innych polecanych tu przez Ciebie nie doszliśmy. Za mało było czasu, a upał niemiłosierny :) Po drodze trafiliśmy do dwóch bardzo przyzwoitych sieciówek, ale tych nie zamieszczam, bo lista jest z założenia niesieciówkowa. Pozdrawiam serdecznie!
-
2013/10/05 18:31:55
Mniam!
Pomóż Beli, podaruj jej 1% podatku!
KRS: 0000037904, konto: 17277 Isabel ReadyNajlepsze księgarnie w Polsce

Najlepsze księgarnie świata

Archipelag
dobrej literatury

Debiut w Wyborczej
Zjednoczone Królestwo Książek

© copyright

Jeżeli chcesz coś ode mnie z bloga pożyczyć, proszę skontaktuj się ze mną.

Blogowisko.org blogi

Statystyki od 26 grudnia 2010
statystyka
tylko dla maga-mara szablon wykonała kate_mac
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...