Blog > Komentarze do wpisu

Znowu zostałam dawcą książek!

World Book Night 2012Jedni nazywają tą akcję totalnym szaleństwem, inni - wielkim błogosławieństwem. W tym roku po raz kolejny odbędzie się World Book Night (Światowa Nocy Książki), podczas której w Wielkiej Brytanii rozdane zostaną setki tysięcy specjalnie na tą okazję wydrukowanych książek. W weekend dowiedziałam się, że przyjęto mnie jako dawcę i tym samym 23 kwietnia (co niezbyt fortunnie przypada w tym roku na poniedziałek. Cóż, ani Szekspir nie wybierał sobie dnia urodzin, ani Cervantes dnia śmierci...) będę wypuszczać w świat 24 egzemplarze "Notes from a Small Island" Billa Brysona - książkę pierwszego wyboru (każdy z kandydatów miał możliwość wybrania trzech pozycji, które są potem rozpatrywane). Postanowiłam tym razem zaoferować tytuł z działu non-fiction i pomyślałam sobie, że jest przecież w Wielkiej Brytanii tyle osób, które nie znają wcale Wysp dobrze i mogą dzięki tej publikacji podróżniczej nie tylko się z nimi zaznajomić lepiej, ale i przy okazji ubawić się humorem opisów amerykańskiego pisarza.

Bill Bryson Notes from a Small Island

Pewnie wiecie, że Bryson popełnił "Zapiski z małej wyspy", kiedy po dwudziestu latach pobytu w Wielkiej Brytanii postanowił wrócić do ojczystych Stanów i w ramach pożegnania wykonał podróż po Wielkiej Brytanii, w większości używając wyłącznie transportu publicznego. Przemierzył cały kraj, od południa po najdalsze części Szkocji, pokazując ciekawą historyczno-obyczajowo-kulturalną perspektywę.

Jeszcze nie zdecydowałam, jak będę książkę rozdawać. W zeszłym roku część egzemplarzy A "Fine Balance" Mistry'ego powędrowała do przypadkowych osób na Traffalgar Square w Londynie. W tym roku myślę, że zrobię bardziej przemyślaną akcję. Dwa egzemplarze trafią do moich sąsiadów (po lewej angielskiego małżeństwa, a po prawej - indyjskiego), kilka do osób, które niedawno przeprowadziły się na Wyspy. Zresztą książka nie musi tylko i wyłącznie podróżować po Brytanii. Jeżeli ktoś z Was ma ochotę na wyprawę po Wyspach bez ruszania się z miejsca, to dajcie znać. Chętnie prześlę Wam kopię!

Jest kilka rzeczy, które szczególnie cieszą mnie ze sposobu, w który zorganizowana zostanie w tym roku wielka akcja rozdawana książek. Przede wszystkim wybór książek jest bardziej zróżnicowany, oprócz literatury pięknej (w tym brytyjskiej klasyki), są pozycje z popularnej, chick lit i sensacji - w końcu to akcja ogólnokrajowa i popularna, która ma zachęcić do czytania w ogóle, więc zdecydowanie powinna zaspokoić odmienne gusta. Książek jest też mniej (24 na głowę zamiast 48 jak w zeszłym roku ), co oznacza, że można będzie łatwiej rozdać je wszystkie w Wielką Noc Książki. Kto ciekawy, może tutaj zobaczyć całą listę tegorocznych, 25 wytypowanych książek.

Wreszcie i to chyba najważniejsze, World Book Night stanie się akcją międzynarodową, bo książki rozdawać będą również Stany Zjednoczone, Niemcy i Irlandia - wszystkie kraje zrobią to tego samego dnia. W USA każdy z wolontariuszy, a będzie ich aż 50 tysięcy (!) otrzyma trzydzieści egzemplarzy książek z tej listy. W Niemczech z kolei ustalono, że w akcję włączy się 33,333 wolontariuszy (ktoś wie, skąd taka akurat liczba??) i podobnie jak w USA będą mieć do dyspozycji 30 egzemplarzy jednej z 25 książek (na liście jest zarówno światowa klasyka typu Jane Austen, Irene Nemirovsky czy Umberto Eco jak i niemieccy autorzy).

Gratuluję serdecznie organizatorom i przede wszystkim krajom, które się włączyły do akcji w tym roku. W 2013 r. czas na następne, a w tym, mam nadzieję, że i na polską inicjatywę! Padmo, liczę na Ciebie! :)


***

Relacja z zeszłorocznej Światowej Nocy Książki.

wtorek, 21 lutego 2012, maga-mara

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2012/02/21 17:52:57
Ja też w tym roku zostałam dawcą książek :) Będę rozdawać "The Road" Cormaca McCarthy'ego. Liczę, że z każdym rokiem ta akcja będzie obejmowała coraz więcej krajów, widać, że sukces zeszłorocznej edycji zdumiał i pobudził do działania inne kraje :)
-
2012/02/21 18:18:02
@Chihiro: Gratuluję i bardzo się cieszę, że też stałaś się dawcą :)) Masz jakiś plan rozdawieniczy? Szkoda, że w tym roku uroczystość przypada na poniedziałek - na pewno nie uda mi się wpaść do Londynu, więc nie zobaczymy się na Trafalgar Sq.

Też kibicuję pomysłowi. Oby rozprzestrzeniał się jak najdalej. Potem powinni zrobić 23 kwietnia święto ponadnarodowe, żeby można było nieskrępowanie rozdawać i czytać, nie martwiąc się o załatwianie jakiegoś tam urlopu. Mogłoby się okazać, że więcej osób świętowałoby World Book Night niż Wielkanoc (przynajmniej na Wyspach :)
-
Gość: pietia, 95.148.253.*
2012/02/21 21:52:20
Piękna inicjatywa! Już rezerwuję sobie wolne na ten dzień/noc w moim kalendarzu:) Tak w ogóle, to jestem oczarowany Twym blogiem. Trafiłem tu wczoraj, a już dowiedzialem się o ksiązkowej ulicy w Londynie, organizacji Booktrust, a dziś o tej Nocy Książek. Jak mogłem nie trafić tu wcześniej???!!!! Również pozdrawiam serdecznie i gratuluję zostania Dawcą:)
-
2012/02/22 14:55:52
Zazdroszczę tej akcji. Swoją drogą uwielbiam Billa Brysona i gratuluję wyboru książki tego autora. Jakby Ci jakaś została...
Może powinnam się zorientować czy udałoby się coś takiego zorganizować tutaj, w Holandii. Hmmm muszę o tym pomyśleć.
-
2012/02/22 14:56:28
Maga-maro, konkretnego planu nie mam, ale zamierzam zostawiać książki w różnych miejscach - w poczekalni u lekarza, w szpitalu, w autobusie, metrze, kawiarniach. Zamierzam dać kilka chavom na osiedlu nieopodal - może choć jeden z nich przeczyta :)
Ja się raczej wybiorę na Trafalgar Square, ciekawe, czy szkielet programu będzie podobny do zeszłorocznego?
Co do obchodzenia World Book Night - już teraz chyba sporo osób to święto celebruje, ale czy więcej niż Wielkanoc? Jeszcze chyba nie...
-
2012/02/22 19:45:20
Ha! Będziemy rozdawać tę samą książkę!
-
2012/02/22 19:52:03
Gratulacje Magamaro!
Wspaniała jest ta akcja - mam nadzieję, że kiedyś uda się ją zrealizować w Polsce. Chętnie też bym wzięła w niej udział.
Powodzenia w rozdawaniu!
-
2012/02/22 22:29:18
jakbyś miała jedną dla kuleżanki z Irlandii, która może i jest w kraju, gdzie rozdają, ale na pewno nie na mojej wsi, to ja bym poprosiła, bo mnie on bardzo interesuje, a takie rajdy przez kraj szczególnie
-
2012/02/22 22:29:38
oczywiście, jeśli to nie wbrew regulaminowi
-
2012/02/24 09:22:22
Czy do Chin mozesz wyslac?
-
2012/02/24 10:50:01
Kochani, przepraszam, że tak na chybcika, ale jestem teraz w podróży na południu Anglii. Dziękuję za zainteresowanie akcją. Oczywiście chętnie prześlę Wam egzemplarze książki Brysona - proszę prześlijcie mi maila z adresem na maga-mara@gazeta.pl Tymczasem pozdrawiam serdecznie i, jak mi się uda, odezwę się w weekend.

Dabarai: :)))))) Nie ma, jak wyspowa solidarność czytelnicza!
-
2012/02/24 11:05:35
Ha, jak na razie rozpowszechniam ten pomysł, gdzie się da:) Może gdzieś padnie na podatny grunt:) Zazdroszczę akcji tymczasem bardzo:) A Brysona chętnie też bym przygarnęła, akurat tego nie czytałam:) Ale nie wysyłaj, może wreszcie uda nam się spotkać znowu, planujemy spędzić majówkę w UK:)
-
2012/02/25 01:56:14
gratuluje! swietna akcja. czekam na relacje z rozdawania:)
-
2012/02/26 12:51:32
Hej, a ile masz tych książek do rozdania? czy i ja mogłabym się załapać, dzisiaj trafiłam na Twojego bloga i od razu na taką akcję, że też nie spotkało mnie to, gdy mieszkałam w Londynie :)
-
Gość: matali, *.hfc.comcastbusiness.net
2012/02/27 16:47:51
Gratuluję serdecznie!
Tez chciałam zostać "dawcą" w USA, ale ponieważ od razu się nie zarejestrowałam, to o tym zapomniałam i się spóźniłam. W przyszłym roku będę bardziej uważna.
-
Gość: Libreria, 150.254.106.*
2012/02/27 21:42:56
Maga-Maro wspaniała akcja. chętnie skusiłabym się na wspomniana książkę, ale mój angielski ciągle w powijakach, sądzę, że komuś innemu, kto dobrze zna anlgielski bardziej się przyda. Dobrze, ze znam tę pozycję po polsku.
Pozdrawiam gorąco!
-
2012/03/05 17:08:52
@Pietia: Znakomicie! Jeżeli zarezerwowałeś sobie ten wieczór w kalendarzu, to koniecznie przybądź na Trafalgar Square w Londynie i zostań obdarowany książkami przez tych dawców, którzy zjawią się na tą noc do stolicy :) Jeżeli akcja będzie tak duża jak w zeszłym roku, to koniecznie weź większą torbę ze sobą :)))
Dziękuję za miłe słowa pod adresem Tygla. Cała przyjemność po mojej stronie i obiecuję dostarczać wiele innych, ciekawych tematów.

@Anna Maria B: Trzymam kciuki, żeby udało Ci się przyciągnąć akcję do Holandii! Tymczasem proszę o maila z adresem w sprawie książki. Widzę, że dostałam już sporo zapytań o Notes from a Small Island, ale jeszcze ich nie policzyłam, a poza tym trudno mi przewidzieć, ile książek uda mi się rozdać, więc jest szansa!

@Chihiro: Koniecznie napisz, jaka będzie reakcja lokalnego chava na niespodziewane otrzymanie książki. Zapowiada się na ciekawy eksperyment socjologicnzy hihihihi Do World Book Night jeszcze sporo czasu, ale już życzę przyjemnego rozdawania!

Noc Bibliofilii jest jeszcze niszowa, ale kto wie, czy za parę lat nie przerośnie Wielkanocy. Myśle, że będziemy o tym wiedziały, jak w okolicy początku kwietnia w każdym supermarkecie pojawią się czekoladki, lizaki i ciastka w kształcie książek cyz zakładek (tak jak teraz słodkie gadżety z okazji Dnia Matki i Wielkanocy) :)))

@Dabarai: Nie wierzę!

@Joan_Johnson: Dziękuję! Też mam taką nadzieję. Tak naprawdę niewiele trzeba, żeby ją zorganizować poza dużą życzliwością ze strony wydawców (a to pewnie najtrudniejsze...)

@Kasia.eire: Proszę prześlij adres wydaje mi się, że nie mam Twojego.

@Duo.na: Dzięki za maila. Mam nadzieję, że dojdzie!

@Padmo: Świetnie, daj znać, jak będziecie się wybierać. Gdzieś na początku maja będę jechać na południe Anglii, ale mam nadzieję, że uda nam się zgrać terminy.

@Marto: Dziękuję. Na pewno dam znać, jak przebiegnie akcja.

@Jolu: W drugiej połowie kwietnia otrzymam 24 książki do rozdania (połowę mniej niż w minionym roku). Proszę prześlij mi maila (jeżeli tego jeszcze nie zrobiłaś przepraszam, nie miałam jeszcze okazji wszystkich przeczytać), a ja Ci dam znać po nocy 23 kwietnia, jak wygląda mój stan książkowy.

@Matali: O świetnie. Mam nadzieję, że Ci się uda w przyszłym roku zostać dawcą jestem ciekawa, jak ta akcja zostanie przeprowadzona w Stanach. Z pewnością przestrzeń będzie jednym z dużych wyzwań :)

@Libreria:Jasne, rozumiem. Na szczęście Bryson jest dostępny po polsku. Pozdrawiam serdecznie!
Pomóż Beli, podaruj jej 1% podatku!
KRS: 0000037904, konto: 17277 Isabel ReadyNajlepsze księgarnie w Polsce

Najlepsze księgarnie świata

Archipelag
dobrej literatury

Debiut w Wyborczej
Zjednoczone Królestwo Książek

© copyright

Jeżeli chcesz coś ode mnie z bloga pożyczyć, proszę skontaktuj się ze mną.

Blogowisko.org blogi

Statystyki od 26 grudnia 2010
statystyka
tylko dla maga-mara szablon wykonała kate_mac
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...