Blog > Komentarze do wpisu

Uroki czytania: dzieci z książką

W zeszłym roku wiele osób poruszły wyniki badania wykonanego przez brytyjski National Literacy Trust, które ujawniło, że jedno na sześcioro uczniów czuje się niezręcznie, czytając książkę wśród innych dzieci. Najbardziej martwi małych respondentów to, że mogą być postrzegani w szkole jako kujoni. Po publikacji badania w prasie pojawiło się sporo artykułów na temat tego, jak źle wypada Wielka Brytania w dziecięcych statystykach czytania, jak niewiele młodych osób czyta w wolnym czasie i jak fatalnie rząd prowadzi programy doskonalenia umiejętności pisania i czytania wśród najmłodszych. Trudno mi się odnieść do tych komentarzy, bo nie udało mi się znaleźć żadnych statystyk, które by porównywały stan czytelnictwa wśród dzieci w krajach europejskich. Jedyną porównywalną miarką jest poprzednie badanie National Literacy Trust, a to wskazuje tyle, że w 2005 roku 38% uczniów czytało w wolnym czasie, podczas gdy w 2011 było ich 30,8%. Tylko czy to już powód do wielkiego zmartwienia?

Wracam jednak do tytułu cyklu, czyli uroków czytania. W dzisiejszym (marcowym) odcinku dwa zdjęcia. Więcej fotografii można znaleźć na stronie FB Tygla.

Jednocześnie tym, którzy świętują życzę wspaniałej Wielkanocy, a tym, którzy nie, udanej przerwy świątecznej!

Talenka czyta

Pierwsze kroki: Talenka z włoską książeczką o zwierzakach podróżujących autobusem

Czytająca dziewczynka

Zaczytana. Dziewczynka idąca jedną z głównych ulic Barcelony***Inne zdjęcia z tego cyklu:

czytanie w wanie

bez domu i z książką

sobota, 30 marca 2013, maga-mara
Tagi: czytanie

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2013/03/30 13:11:22
Wspaniałego Wielkanocnego czasu; Aniu, Rodzinko R., P.T. Goście maga-mary :)
-
2013/03/30 14:21:19
młoda jest superowa na żywca:) Wesołych Świąt!
-
2013/03/30 14:56:21
@Ewo: dziękuję i miłego świętowania dla Was!
-
2013/03/30 15:02:13
@Invitado: Młoda właśnie próbuje swoich sił w podnoszeniu korpulentnego ciałka z pozycji placek do pozycji siedzącej - przezabawne. Poza tym bardzo interesuje ją laptop, więc muszę uważać :))

Udanych Świąt! mam nadzieję, że zaopatrzyłaś się w podwójne pary rękawiczek i grubą czapę :)
-
2013/03/30 16:08:59
Aniu, prowadziłam badania swego czasu na temat czytelnictwa 11 i 12 latków, a także sprawdzałam wiedzę rodziców na tego, co i ile czytają ich dzieci. Artykuł jest w trakcie recenzji, będzie opublikowany. Co ciekawe udało się porównać polską grupę z dziećmi z Nepalu. Okazuje się, że ponad połowa dzieci lubi czytać, ale prawie nikt nie chce dostawać książki jako prezentu, wolą elektroniczne gadżety...lepiej wypada to w Nepalu, ale nasi rodzice wiedzą więcej o kulturze czytelniczej swoich dzieci. Jak artykuł się ukaże, wyślę Ci go jak oczywiście będziesz chciała:-)To będzie tom poświęcony książce w życiu dziecka.
Talenka - urocze sformułowanie:-)
Zdrowych radosnych Świąt dla całej Waszej Rodzinki!
Ola
-
2013/03/31 10:07:01
@Olu: Jasne, prześlij koniecznie swój artykuł. Jestem ciekawa, dlaczego porównywałaś polskich 11-12-latków z nepalskimi. Czy z nimi miałaś jakiś szczególny kontakt?
Poza tym czy natknęłaś się na jakieś europejskie badania?

Wesołych Świąt!
-
2013/03/31 11:45:36
Aniu, przez zupełny przypadek udało się nawiązać kontakt z nauczycielką w szkole w Nepalu, która zgodziła się przeprowadzić analogiczne badania do naszych u siebie. Dzięki temu naprawdę wyszło ciekawe porównanie. Wszystko Ci prześlę jak tylko się ukaże. Teraz jest u recenzenta. Niestety nie znam żadnych europejskich badań, ale za to w Polsce kulturę czytelniczą gimnazjalistów badała pani dr Zofia Zasadzka.
Pozdrawiam ciepło!
-
Gość: pietia, 95.149.2.*
2013/04/02 16:56:57
Super fotki! Mała idzie w ślady rodziców, no i to zamiłowanie do języków obcych:)
A co do fotek czytajacych ludzi: jadąc do Kornwalii i mijając na M3 zepsute auto, zobaczyłem obok tego auta na skarpie, owiniętą kocem staruszkę, która najzwyczajniej w świecie czytała książkę:) Pomyślałem o Tobie Aniu, bo pewnie nie przepuściłabyś takiej okazji do zrobienia fotki:) Niestety nie byłem przygotowany na takie zdarzenie, więc i zdjęcia nie mam.
-
2013/04/10 23:14:14
@Olu, dziękuję. Odszukam sobie to polskie badanie, bardzo mnie interesuje. Gdybyś kiedyś natknęła się na jakieś europejskie opracowania, to proszę daj znać. A na Twój artykuł czekam :)

-
2013/04/10 23:15:40
@Pietia: ach, to mogłoby być zdjęcie miesiąca! :))) Wiem, wiem, dokładnie o czym mówisz, mnie też czasem brakuje przyrządu w łapce, kiedy okazja czytelnicza prezentuje się w swojej najlepszej formie... :(
Pomóż Beli, podaruj jej 1% podatku!
KRS: 0000037904, konto: 17277 Isabel ReadyNajlepsze księgarnie w Polsce

Najlepsze księgarnie świata

Archipelag
dobrej literatury

Debiut w Wyborczej
Zjednoczone Królestwo Książek

© copyright

Jeżeli chcesz coś ode mnie z bloga pożyczyć, proszę skontaktuj się ze mną.

Blogowisko.org blogi

Statystyki od 26 grudnia 2010
statystyka
tylko dla maga-mara szablon wykonała kate_mac
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...