poniedziałek, 04 listopada 2013

Eleano Catton artykuł w DwutygodnikuSukces nie mój, ale Eleanor Catton, która jak donosiłam w błyskawicznej notce po ogłoszeniu zwycięzcy nagrody Bookera, jest najmłodszą pisarką cieszącą się ze zdobycia tego wyróżnienia w całej jego historii. Catton napisała dopiero dwie powieści, a każda z nich stała się hitem, co w połączeniu z bardzo młodym wiekiem autorki sugeruje, że mamy do czynienia z pewnego rodzaju literackim objawieniem.  Specjalnie dla Dwutygodnika rozgryzam ten fenomen i wszystkich zainteresowanych zapraszam do lektury tekściku.

Catton zagoniła mnie do intensywnej pracy. Niby tylko dwie powieści, ale to w sumie ponad 1100 stron (!) Przy okazji tego maratonu czytelniczego migały mi w pamięci błogie czasy studiów, kiedy pochłaniało się książki szybko i na potęgę, a po zawaleniu paru nocy można było po prostu się wyspać. A teraz praca, potem dziewczynki i następnego dnia praca...

Zwycięzką "The Luminaries" ("Ciała świetlne") czyta się jednak błyskawicznie, bo ma formę powieści kryminalnej. Książka mocno trąci Dickensem, do tego ubrana jest w astrologiczny kostium, bo każdy z głównych bohaterów ma swój zodiakalny odpowiednik, a każda z części rozpoczyna się obrazem układu nieba, który determinuje działania postaci. Znakomita większość recenzentów zachwyca się kosmiczna oprawą "The Luminaries", która mnie wydała się męcząca i w gruncie rzeczy mało ciekawa. Kto zresztą teraz potrafi czytać horoskopy? A jeżeli nawet potrafi, miałby ochotę ślęczeć nad układem planet, żeby rozszyfrować zawartość kolejnego rozdziału? A poza tym po psuć sobie frajdę czytania kryminału?

Zwycięstwo "The Luminaries" było dla mnie zaskoczeniem. Książkę, owszem dobrze się czyta, ale przeszkadzał mi jej anachronizm, nagromadzenie wątków kosztem stylu. Bardziej podobała mi się jej debiutancka powieść "The Rehearsal" ("Próba"), która ciekawie eksperymentuje z formą i ma dość teatralny charakter, a więkość jej bohaterów to albo przyszli aktorzy albo muzycy. Catton fajnie według mnie w niej oddała nastoletnie burze nastrojów, niepewność i skłonność do gry.

Zresztą przekonajcie się sami.


Zakładki:
Autorka
80 dni dookoła świata
Art art art
Ciekawe kadry
Kolorowe jarmarki
Literackie
Media
Na muzycznej fali
Organizacje
Pogranicza
Raj utracony
Wyzwania czytelnicze
Zyg-zag
Tagi
Pomóż Beli, podaruj jej 1% podatku!
KRS: 0000037904, konto: 17277 Isabel ReadyNajlepsze księgarnie w Polsce

Najlepsze księgarnie świata

Archipelag
dobrej literatury

Debiut w Wyborczej
Zjednoczone Królestwo Książek

© copyright

Jeżeli chcesz coś ode mnie z bloga pożyczyć, proszę skontaktuj się ze mną.

Blogowisko.org blogi

Statystyki od 26 grudnia 2010
statystyka
tylko dla maga-mara szablon wykonała kate_mac
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...