sobota, 23 lipca 2011

Archipelag nr 5Jak już pewnie dobrze wiecie, niedawno ukazał się piąty numer naszego interentowego pisma o książkach "Archipelag". Ten numer, specjalnie z myślą o wakacyjnych wyprawach, urlopowych wypadach czy chociażby letnich marzeniach o wojażach, poświęcony jest motywowi drogi. Rozmawiamy w nim ze znanymi podróżnikami i próbujemy uchwycić ów stan napięcia, jaki jest potrzebny do bezustannego pragnienia bycia w drodze.

Ja z kolei wyruszam do krainy zawieszonej między dwoma językami, gdzie spotykam osobę niezwykłą - Antonię Lloyd-Jones - mieszkającą w Londynie angielską tłumaczkę literatury polskiej . Antonia jest samoukiem, nauczyła się polskiego dopiero po studiach, a teraz ma na swoim koncie już kilkadziesiąt przekładów, głównie z literatury współczesnej, i prestiżową nagrodę Found in Translation. Podziwiam ją za talent, z jakim przenosi polską myśl na brytyjski grunt i nieprawdopodobną szybkość, z jaką pracuje. Zapraszam gorąco do lektury wywiadu z Antonią!

Od następnego numeru "Archipelagu", który poświęcony będzie zagadnieniom tożsamości, będę opiekowała się m.in. sekcją recenzji książek niewydanych w Polsce (dział "Z obcego podwórka"). Jeżeli macie ochotę zaproponować jakąś szczególną lekturę, napisać recenzje (objętość to 4 tys. znaków), to proszę o kontakt i zachęcam do współpracy z nami.

The Finkler Question Howard JacobsonBędąc już przy tematyce recenzji, jeszcze na koniec dodam krótką, również spóźnioną, zapowiedź. Niedawno ukazało się w Dwutygodniku moje omówienie najnowszej powieści Howarda Jacobsona "The Finkler Question" - zeszłorocznego zwycięzcy nagrody Bookera. Zapraszam serdecznie do lektury tekstu, który dostępy jest tutaj. Jestem ciekawa, czy i ten "Booker" ukaże się wkrótce w Polsce. Pewnie tak, choć przyznam, że na naszym rynku już istnieją ciekawsze powieści zmagające się z zawiłościami tożsamości żydowskiej.

Zakładki:
Autorka
80 dni dookoła świata
Art art art
Ciekawe kadry
Kolorowe jarmarki
Literackie
Media
Na muzycznej fali
Organizacje
Pogranicza
Raj utracony
Wyzwania czytelnicze
Zyg-zag
Tagi
Pomóż Beli, podaruj jej 1% podatku!
KRS: 0000037904, konto: 17277 Isabel ReadyNajlepsze księgarnie w Polsce

Najlepsze księgarnie świata

Archipelag
dobrej literatury

Debiut w Wyborczej
Zjednoczone Królestwo Książek

© copyright

Jeżeli chcesz coś ode mnie z bloga pożyczyć, proszę skontaktuj się ze mną.

Blogowisko.org blogi

Statystyki od 26 grudnia 2010
statystyka
tylko dla maga-mara szablon wykonała kate_mac
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...