Autorka

Ania ReadyAnia Ready (Magamara)

Mieszkam w Oksfordzie od 2004 roku. Miasteczko, które założyli w czasach średniowiecza podobno zbiegowie z Sorbony, nie przestaje mnie ciekawić swoją zakonserwowaną architekturą, w większości należącą dziś do uniwersytetu, ekscentrycznymi zwyczajami czy samym podziałem na miasto i uczelnię. O Oksfordzie piszę często. Podobnie jak o Londynie, w którym pracowałam kilka lat temu (zdecydowanie wolę to jednak robić w Oksfordzie :)

Poza miejskimi tematami interesuję się przede wszystkim literaturą i sztuką. Jestem po studiach filologicznych, jednych ukończonych w terminie, a drugich porzuconych. Dlatego na blogu znajdziecie sporo notek literackich: recenzje książek czy impresje ze spotkań z pisarzami. Chodzę też tropami miejsc autorów i odkrywam współczesne oblicza miast, które unieśmiertelnione zostały w literaturze. Piszę też o wystawach i artystycznych przedsięwzięciach, głównie londyńskich, bo stolica oferuje niekończącą się listę kulturalnych wydarzeń.

Lubię chodzić tropami mniejszości narodowych, chociaż sama pewnie należę raczej do większości narodowej na Wyspie. Wielka Brytania jest krajem, który przyjmuje różne nacje, wyznania i przekonania z całym ich dobrodziejstwem inwentarza. Z ciekawością przyglądam się tej misternie utkanej siateczce społecznej jak i samej koncepcji brytyjskości.

Publikuję w Dwutygodniku. Współtworzę niezależny magazyn o książkach Archipelag, gdzie redaguję dział poświęcony recenzjom książek niewydanych w Polsce "Z obcego podwórka" i zajmuję się sekcją z fotoreportażem. W 2011 roku debiutowałam w Gazecie Wyborczej felietonem "Zjednoczone Królestwo Książek".

W 2012 roku rozpoczęłam organizowanie spotkań autorskich z polskimi pisarzami dla anglojęzycznej publiczności. W zaprzyjaźnionej księgarni Albion Bookshop w Oksfordzie poprowadziłam w marcu 2012 roku wieczór z poetą Tadeuszem Dąbrowskim, a w maju gościłam Zygmunta Miłoszewskiego. Jesienią zorganizowałam wieczór z Jackiem Dehnelem w najstarszej i największej oksfordzkiej księgarni Blackwell's. Spotkania wspiera Polish Cultural Institute w Londynie.

Od trzech lat jestem dawcą książek w akcji World Book Night (WBN), która jest wspaniałą, brytyjską inicjatywą.

Wcześniej współpracowałam z Radiem Roxy, przygotowując relacje na tematy kulturalne dla audycji Maxa Cegielskiego "Nie lubię poniedziałku". Komentowałam główne wydarzenia literackie (m.in. corocznie przyznawaną nagrodę Bookera), spotkania z pisarzami i artystami czy wreszcie wystawy artystyczne.

Fot. Milena Werner

Pomóż Beli, podaruj jej 1% podatku!
KRS: 0000037904, konto: 17277 Isabel ReadyNajlepsze księgarnie w Polsce

Najlepsze księgarnie świata

Archipelag
dobrej literatury

Debiut w Wyborczej
Zjednoczone Królestwo Książek

© copyright

Jeżeli chcesz coś ode mnie z bloga pożyczyć, proszę skontaktuj się ze mną.

Blogowisko.org blogi

Statystyki od 26 grudnia 2010
statystyka
tylko dla maga-mara szablon wykonała kate_mac
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...